Prečo je teraz najlepší čas investovať do fotovoltiky?

Výrobcovia solárnych panelov Vám určite radi vyrozprávajú výhody solárnej energie. My však teraz dávame celú problematiku životného prostredia a koncept „Go green“ bokom a pozrieme sa na fotovoltiku ako na investíciu.

Poznáte príslovie: „Kedy bol ten najlepší čas zasadiť strom? Pred 20 rokmi a druhý najlepší čas je práve teraz.“

Podobné je to aj s fotovoltickou elektrárňou. Čím dlhšie čakáte a rozhodujete sa, tým viac času strácate na výrobu vlastnej elektrickej energie a zvyšujete tak svoje náklady. Tak ako rastú ceny energií, rastie aj dopyt po elektrárňach a teda aj ich ceny.

Nečakajte na zajtra, môže už byť neskoro.

Náklady na energiu rastú
Cena elektriny rapídne rastie na základe niekoľkých faktorov, a teda je zložitejšia aj možnosť šetrenia financií. Preto je veľmi výhodné zakúpiť fotovoltaický systém čím skôr, pretože vám dokáže ušetriť peniaze, ktoré môžete následne použiť na príjemné zážitky a nie ich míňať na vysokých cenách za energie.
Takisto ste určite zaznamenali infláciu, ktorá aktuálne zasiahla niekoľko krajín. Aj tá je veľkým dôvodom, prečo rastú ceny produktov a materiálov aj v segmente fotovoltiky. Len počas minulého roku sa ceny komponentov zvyšovali trikrát a preto cenová ponuka za rovnaký produkt môže byť o pol roka vyššia ako dnes.

Ďalším dopadom inflácie je zvyšovanie úrokových sadzieb. Pokiaľ budete váš fotovoltický systém financovať úverom a rozhodnete sa investovať do solárneho systému teraz, vyhnete sa stále rastúcej úrokovej sadzbe.

Zastropovanie cien
Ceny energií na Slovensku pre domácnosti sú zastropované vládou, a teda si aktuálne držia takmer stabilnú cenu. Avšak reálnu cenu za elektrinu neodrzkadľujú, a preto nie je tento stav dlhodobo udržateľný.

Cenu energie štát platí zo svojho rozpočtu, čím sa míňajú prostriedky z iných sektorov a limitujú sa sféry ako zdravotníctvo, infraštruktúra, školstvo a iné.

Stále viac ľudí pracuje z domu
S pandémiou došlo k zmenám v našom životnom štýle a počet ľudí pracujúcich z domu vzrástol. Aj keď sa zamestnanci vrátili do kancelárií, pracoviská im dávajú väčšiu flexibilitu. Zamestnávatelia teda častokrát umožnili prácu na home-office minimálne jedenkrát do týždňa, čo v praxi znamená, že aj denná spotreba energie pre domácnosť okamžite vzrástla.

Zimné obdobie je ten najvhodnejší čas

Zimné obdobie je bezpochyby najvhodnejší čas investovať do fotovoltaiky, pretože inštaláciu je možné vykonať na jar, čo je najlepší spôsob, ako ušetriť na energiách po zvyšok roka. Potenciál FVE tak využijete už v čase keď je slnko najaktívnejšie.

Ak by ste inštaláciu odkladali na leto, je veľmi pravdepodobné že budú inštalatérske termíny posunuté až na koniec roka 2023. Namiesto ročného šetrenia energie, ktorú vám dokáže vyrobiť fotovoltaika budete môcť šetriť až v roku 2024.

Čím skôr začnete s vybavovaním, tým lepšie, keďže záujem o solárnu energiu rapídne stúpa, a teda na materiál sú dlhšie dodacie doby (tento problém evidujeme aj v iných odvetviach, napr. pri predaji nových áut, kedy je dodacia doba výrazne dlhšia oproti minulým rokom).

Pri objednaní fotovoltiky teraz vám však garantujeme, že sa cena objednávky nezmení aj v prípade následného zvýšenia cien.

Návratnosť investície
Pamätáte si časy kedy bola fotovoltika iba pre „vyvolených“? Dnes je to jedna z najlepších investícií, pretože investícia do fotovoltickej elektrárne sa vám môže vrátiť už od 5 rokov pri výške investície od 8 500€ (pri rodinných domoch v priemere 6-9 rokov).
Ďalším silným faktorom je elektromobilita, ktorá je na trhu stále viac v popredí. O pár rokov môže byť realitou jazdenie len na nabíjanie, a čo je lepšie ako si môcť auto nabiť zdarma doma?

Možnosť dotácie
Aktuálne je najlepší čas zadovážiť si fotovoltický systém aj vďaka príležitosti získať dotáciu v rámci projektu Zelená domácnostiam, ktorý je pre rodinné domy.
Aktuálne však zažívame aj štátne dotovanie elektrární pre firmy z štrukturálnych fondov. Pozrite si základné portfólio elektrární pre firmy. V prípade záujmu o elektráreň na firmu vám radi poradíme aj s možnosťami dotácie pre vás.