Rozdelenie regulátorov nabíjania:

PWM – Najrozšírenejšie solárne regulátory, ktoré dosahujú optimálne dobíjacie napätie, ak je panel na 12V zložený zo 36 článkov, a na 24V zo 72 článkov. Na použitie tohto regulátora musí byť napätie batérie a solárneho panelu rovnaké. Tento regulátor je vhodný iba pre malé systémy s nízkym napätím. Odporúča sa používať PWM regulátor pri systémoch s výkonom do 200W. Pri kombinácii PWM regulátora s výkonnejším panelom nad 200Wp dochádza k veľkým stratám.

MPPT – Moderné solárne regulátory, ktoré dosahujú až o 30% vyšší výnos zo solárneho panelu v porovnaní s PWM regulátormi. Dokážu regulovať aj vysokonapäťové solárne panely. MPPT regulátor účinne spracováva vyššie napätie (až do 250VDC) na potrebné dobíjacie napätie pre 12V, 24V alebo 48V batérie. Panely tak môžeme zapojiť aj do série. Pri systéme s rozdielnymi napätiami batérie a panelov je potrebný MPPT regulátor. MPPT regulátory rýchlejšie nabíjajú batérie v porovnaní s PWM regulátormi.

Ako správne vybrať regulátor nabíjania:

  1. Spotreba – Ak potrebujete solárnou energiou napájať celú domácnosť, odporúčame použiť MPPT regulátor. MPPT zvládne rýchlejšie nabíjanie batérií, je účinnejší a vie regulovať rozdielne napätia medzi batériou a panelmi.
  2. Rozpočet – Ak máte obmedzený rozpočet, a váš solárny panel má výkon nižší ako 200Wp a plánujete napájať iba spotrebiče s malým odberom, odporúčame PWM regulátor. MPPT regulátory sú vďaka svojim výhodám drahšie.
  3. Teplota – Teplota ovplyvňuje účinnosť regulátorov nabíjania. PWM regulátory sú účinné pri vyšších teplotách. MPPT regulátory naopak vyžadujú umiestnenie v chladnejšom prostredí pre dosiahnutie najlepšej účinnosti. Pri chladnom počasí (0°C) sa účinnosť MPPT regulátora môže zvýšiť až o 30%.