Výhody elektromobilov a prečo sa rozhodnúť pre ne?

Elektrický automobil sa u nás stáva stále bežnejším pojmom. Tieto vozidlá sú poháňané výhradne elektrickou energiou, ktorú získavajú z batérií, ktoré je možné nabíjať v nabíjacích staniciach alebo doma zo zásuvky. Ich pohon zabezpečuje elektromotor. Jednou z hlavných výhod elektromobilov je ich konštrukčná nenáročnosť a účinnosť, ktorá je priemerne až 3-krát vyššia ako u spaľovacích motorov.

Prečo si teda vybrať elektromobil?

Osadenie elektromotorov do automobilov prináša konštrukčné výhody. Vďaka ich malým rozmerom je možné ich umiestniť priamo na nápravu elektromobilu. V prípade pohonu 4×4 nie je potrebný kardan, pretože na obe nápravy je možné osadiť elektromotory, ktoré synchronizuje software. Pri elektromobiloch s pohonom zadnej nápravy, napríklad u modelov Tesla, nezaberá priestor v prednej časti, čo zväčšuje deformačnú zónu pri čelnom náraze, a tým zvyšuje bezpečnosť posádky. Vďaka tejto konštrukcii je možné mať batožinový priestor vpredu aj vzadu. Batérie sa v moderných elektromobiloch umiestňujú do podlahy, čím nezaberali úžitkovú plochu interiéru. Tým sa znižuje aj ťažisko a zároveň sa zvyšuje stabilita na ceste a bezpečnosť prepravovaných osôb.

Dojazd elektromobilov na trhu v nižšej a strednej triede je viac než 200 km, čo je dostatočný údaj pre väčšinu bežných vodičov. Zabezpečíte si s ním cestu do práce, prevoz detí do školy, nákupy či kratšie výlety v okolí. Pre dlhšie trasy je dostupná sieť nabíjacích staníc, ktoré sú rozmístene na prijateľnej vzdialenosti, ako sme zvyknutí aj pri vozidlách so spaľovacím motorom.

Vďaka krútiacemu momentu, ktorý elektromobil poskytuje od prvej otáčky, je jeho akcelerácia lepšia než u porovnateľných spaľovacích motorov. To zároveň zvyšuje bezpečnosť, keď potrebujete rýchlejšie zrýchlenie pri prejazde krížovatky alebo pri predbiehaní.

Sieť nabíjacích staníc pre elektromobily je na Slovensku aj v západnej časti Európy na vysokej úrovni. Rozostup rýchlonabíjacích staníc je približne každých 60 km a pomedzi tieto rýchlo-nabíjačky sú dostupné klasické nabíjačky o výkone cca 22 kW. Cestovanie po Slovensku aj do zahraničia tak nie je problém.

Dĺžka nabíjania elektromobilu závisí od zariadenia, no s výkonnými rýchlonabíjacími stanicami je možné nabíjiť elektroauto za 20 minút a získať dojazd cca 270 km. Aj nabíjanie doma v noci trvá približne 7-8 hodín, no tento čas neobmedzuje, keďže vozidlo nabíjate v čase, keď spíte. Problém s dlhým nabíjaním na výletoch alebo pracovných cestách riešia práve rýchlonabíjacie stanice.

Batérie elektromobilov majú svoje ukazovatele, ako percentuálna strata kapacity a záruka výrobcu či predajcu. Bežná záruka na stratu kapacity alebo výrazný pokles batérií je približne 250 000 km alebo 8 rokov, no presné údaje závisia od konkrétnej značky, modelu a predajcu.

Výroba elektrickej energie pre elektromobily a ich ekologická stopa nie sú vyššie ako u spaľovacích áut. Faktom je, že elektromobil po vyrobení neprodukuje žiadne emisie počas prevádzky a stáva sa ekologickejším ako bežný spaľovací automobil už po najazdení 3 000 km. Túto problematiku je však potrebné preskúmať dôkladnejšie a zaoberáme sa jej samostatným článkom.

Hoci nákupná cena elektromobilu je všeobecne vyššia ako u porovnateľného vozidla so spaľovacím motorom, je dôležité pozerať na prevádzkové náklady počas používania auta. Tieto náklady sú výrazne nižšie, čo je spôsobené cenou elektrickej energie v porovnaní s naftou a benzínom. Taktiež konštrukcia elektromobilov je jednoduchšia bez točivých elementov a prevodoviek, čo minimalizuje náklady na údržbu a výmenu dielov. Vláda ponúka dotáciu pri kúpe elektromobilu, oslobodenie od registračného poplatku a nižšie sadzby povinného zmluvného poistenia. Preto je možné zhrnúť, že elektromobily sú počas svojej životnosti minimálne rovnako nákladné ako porovnateľné autá so spaľovacím motorom.

Hlavné výhody elektromobilov: